Tee rahastomerkintä
eQ USA IndeksiRahastojen merkintä- ja lunastusajat
Rahasto-osuuksia voi merkitä ja lunastaa jokaisena pankkipäivänä Suomessa. |
HUOM! Merkintätoimeksiantonne käsitellään eQ:ssa toimeksiantopäivää (T) seuraavana päivänä (T+1). Merkintäpäivä on pankkipäivä, jolloin eQ on saanut sekä merkintätoimeksiannon että merkintämaksun, kuitenkin aikaisintaan merkintätoimeksiantoa seuraava pankkipäivä (T+1). Rahaston merkintäpäivä voi muuttua myös kohderahaston maan juhlapyhien mukaan. |
Lunastusilmoituksen tulee olla rahastoyhtiössä perillä lunastuspäivänä klo 12 mennessä. |
Rahaston palkkiot
Merkintäpalkkio | 0,00 % |
Lunastuspalkkio | 0,00 % |
Vaihtopalkkio | 0,00 % |
Hallinointipalkkio p.a. (sis. säilytyspalkkion) | Sarja 1 K 0,38 % Sarja 1 T 0,38 % |
Rahaston esitteet ja säännöt
KuukausikatsausESG-raportti
Vanhat katsaukset ja raportit
Rahastoesite
Säännöt
Avaintietoesite
Tutustu rahaston kuukausikatsaukseen
eQ USA Indeksi on maailman suurimman, kansainvälisen indeksisijoittajan, Vanguardin hoitama osakerahasto. Erikoissijoitusrahasto sijoittaa Yhdysvaltain osakkeisiin passiivisesti eli sijoituskohteena ovat S&P 500 -Indeksin osakkeet niiden indeksipainoilla. Rahaston salkussa on 500 yhtiön osakkeet. Käytännössä eQ-rahasto sijoittaa Vanguard U.S. 500 Stock Index -rahastoon kustannustehokkaasti.
Jos haluat sijoittaa USA:n osakemarkkinoille indeksirahaston alhaisia palkkioita hyödyntäen, on tässä erinomainen rahasto käyttöösi. Kuten kaikissa osakerahastoissa, tulisi sijoitusajan olla pitkä.
Rahaston arvot
Tuotto % | |
---|---|
Tuotto 1 kuukausi | 4,66 % |
Tuotto 3 kuukautta | 12,03 % |
Tuotto 6 kuukautta | 17,47 % |
Tuotto YTD | 13,75 % |
Tuotto 1 vuosi | 37,66 % |
Rahaston vuotuinen kokonaistuotto 3 vuotta | 18,48 % |
Tunnuslukuja | |
---|---|
Ylin/alin 12kk | 344,69/247,16 |
Ylin/alin 3v | 344,69/203,87 |
Volatiliteetti 1kk | 11,15 |
Volatiliteetti 1v | 19,41 |
Aiempi tuotto ei ole luotettava osoitus tulevasta tuotosta.